Menu Zamknij

Przegląd techniczny samochodu – jak często należy go wykonywać?

przegląd samochodu

Kiedy kupisz pojazd, swój pierwszy przegląd techniczny samochodu wykonasz dopiero po trzech latach od daty rejestracji. Następną kontrolę należy wykonać po dwóch latach, a wszystkie kolejne – co rok. Warto zwrócić również uwagę na przegląd używanego samochodu przed podjęciem decyzji o jego zakupie. Pomoże to między innymi w wykryciu niepożądanych usterek.


Przegląd techniczny samochodu sprowadzonego zza granicy:

Jeśli sprowadziłeś samochód (do 3,5 t) zza granicy, to powinieneś wiedzieć, że wymóg co do badań technicznych będzie się różnić.

a) Gdy twój samochód został wyrejestrowany z kraju pochodzenia, data ostatniego przeglądu jest nieważna. Jeśli chcesz wtedy zarejestrować swój pojazd w Polsce, będzie on musiał przejść rozszerzony przegląd.

b) Jeśli samochód nie był jednak wyrejestrowany, to przeprowadzanie badania technicznego w Polsce nie jest wymagane. Pierwszy przegląd należy wtedy wykonać tak, jak zawsze- po roku od daty ostatniego przeglądu.

Przegląd samochodów wymagających większego bezpieczeństwa:


W przypadku taksówek, samochodów służących do nauki jazdy oraz dla pojazdach z instalacją LPG, sytuacja jest nieco inna. Przegląd, wraz ze sprawdzeniem szczelności instalacji gazowej, należy wykonywać co rok, od samego początku funkcjonowania.
 
W momencie, gdy mamy do czynienia ze starszym samochodem, bezpieczeństwo jest również bardzo ważne. Stan techniczny warto sprawdzać również pomiędzy wymaganymi terminami badań. W opinii fachowców, w przypadku zakupu starszego auta, warto wykonać przegląd techniczny samochodu przed jego kupnem.

Przegląd techniczny motocykli i skuterów: 

 
Motocykle oraz skutery podlegają badaniom technicznym tak samo, jak każdy inny pojazd poruszający się po drogach publicznych. W przypadku tego typu przeglądów obowiązują te same wytyczne, co w kwestii samochodów, zarówno przy pierwszym jak i przy kolejnych przeglądach. Niekiedy, motocykliści, w celu poznania opinii fachowca, decydują się, podobnie jak kierowcy aut, na wykonanie przeglądu przed zakupem i sprawdzanie w ewidencji CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

W takich przypadkach też można liczyć na rzetelne sprawdzenie i obiektywną poradę diagnostów naszej stacji.

Przydatne linki:

Opublikowany wBezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *