Menu Zamknij

Przegląd Techniczny

przegląd samochodu

Przegląd techniczny musi być okresowo wykonywany przez wszystkie pojazdy do 3,5 t poruszające się po drogach. Brak przeglądu może skutkować zatrzymaniem przez policję dowodu rejestracyjnego. W niektórych sytuacjach, możliwe jest również odholowanie samochodu na parking policyjny. Nieprzyjemny w skutkach może okazać się również brak przeglądu w przypadku kolizji bądź wypadku – według obowiązujących w kraju przepisów, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.

Jakie czynności wykonuje diagnosta w czasie sprawdzania samochodu

Co się sprawdza podczas przeglądu

Sprawdzenie numeru VIN

sprawdzenie zgodności numeru VIN i danych z tabliczki znamionowej z danymi zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym

Analiza spalin

analiza spalin przy silnikach z zapłonem iskrowym lub zadymienie

Ciśnienie w ogumieniu

sprawdzenie ciśnienia w ogumieniu z ewentualnym uzupełnieniem do wymaganej wartości

Koła

sprawdzenie zbieżności kół

Zawieszenie i układ kierowniczy

sprawdzenie układu kierowniczego, zawieszenia pojazdu oraz ewentualnych wycieków eksploatacyjnych

Sprawdzenie hamulców

sprawdzenie równomierności działania hamulców i ich skuteczności na urządzeniu rolkowym. Sprawdzimy je na specjalnie do tego przeznaczonym stanowisku

Amortyzacja

sprawdzenie skuteczności tłumienia drgań amortyzatorów

Światła

sprawdzenie ustawienia świateł z ewentualnym bezpłatnym wyregulowaniem

Dobrze wykonany przegląd techniczny gwarancją bezpieczeństwa

Od pozytywnego przejścia badania technicznego uzależnione jest dopuszczenie samochodu lub motocykla do ruchu. W opinii profesjonalnych diagnostów, dobry stan techniczny samochodu to również podstawa bezpieczeństwa swojego, pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego.

Dla naszych klientów z Warszawy i okolic świadczymy usługi przeglądów technicznych wszystkich pojazdów do 3,5 tony, aut wyposażonych w instalację gazową oraz samochodów po raz pierwszy rejestrowanych w kraju.

Potrzebujesz przeglądu?

Często Zadawane Pytania

Odpowiadamy na najczęsciej zadawane pytania dotyczące przeglądu pojazdów

Wszystkie stacje kontroli pojazdów w Polsce obowiązuje oficjalny cennik Dziennika Ustaw. Ceny badań technicznych są ustalane i kontrolowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Aktualnie zobowiązujący cennik można znaleźć w Dzienniku Ustaw nr 223 z dnia 29 września 2004 pozycja 2261. 

Ceny badań technicznych zatem nie różnią się pomiędzy stacjami.

Na naszej stacji standardowy przegląd pojazdu trwa około 15 minut. Aczkolwiek, czas ten może się wydłużyć, jeżeli wykonujesz przegląd samochodu sprowadzonego zza granicy.

W większości wypadków, przeglądów dokonuję się co rok. Wyjątkiem są nowo zakupione samochody, a także samochody, potrzebujące przeglądów dodatkowych. Na przykład, może to być samochód po wypadku, samochód sprowadzony z zagranicy, albo potrzebujący przedterminowego przeglądu.

Więcej informacji w artykule Przegląd techniczny samochodu – jak często należy go wykonywać?

Na obecną chwilę, nie ma kar za wykonanie przeglądu po terminie, aczkolwiek nie jest taka sytuacja zalecana. Przede wszystkim, jest to narażanie bezpieczeństwa osób podróżujących pojazdem, gdyż może on mieć usterki, które zostałyby podczas przeglądu wyłapane.

Jeżeli samochód bez aktualnego przeglądu zostanie zatrzymany przez policję, najprawdopodobniej, dowód rejestracyjny pojazdu zostanie zabrany za pokwitowaniem. 

Możesz przyjechać po terminie, nie ma kar związanych z późnym przeglądem z powodu kwarantanny.