Menu Zamknij

Wymiana opon, czy opony całoroczne? Czy zmieniać?

zmiana opon

Nadszedł sezon zimowy. Zaczął się listopad, czyli już najwyższy czas pomyśleć o przygotowaniu się do zimy. Wymiana opon jest niezwykle ważna, ponieważ letnie koła stają się mało bezpieczne, gdy na drogach pojawi się śnieg lub lód. Temperatury jesienią zmieniają się znienacka a szczególnie spadają w nocy.

Zdarza się, że kierowcy zakupują opony wielosezonowe i używają je bez względu na warunki i pogodę. Jest to tańsza opcja bo oszczędzamy na wizytach u wulkanizatora. Czy jest to lepsze? Wybór należy do Ciebie.

Dlaczego opony zimowe są tak ważne?

Zdarza się często, że jadąc drogą z dobrą nawierzchnią, możemy spotkać śliskie i niebezpieczne odcinki. Takie przeszkody mogą być spowodowane np. niedalekim usytuowaniem zbiorników wodnych, między lasami oraz na wiaduktach, gdzie wiatr i woda ścinają mgłę . Opony zimowe posiadają w takich warunkach dużą przewagę nad letnimi. Lepiej trzymają się nawierzchni, dzięki odpowiedniemu przystosowaniu bieżnika oraz twardości gumy.

W nowoczesnych samochodach wyposażonych w elektronikę i czujniki ciśnienia opon, należy także zwrócić uwagę na prawidłowy montaż kół. Jest to ważne, ponieważ czujniki mogą potem mylnie pokazywać i sygnalizować błąd .

Czy opony całoroczne są opłacalne?

Opony całoroczne na pewno nie sprawdzają się przy wymagających kierowcach. Mamy tu na myśli takich, którzy eksploatują swój samochód bardziej niż przeciętny uczestnik ruchu drogowego. Dlaczego? Nie są one w stanie do końca sprostać ekstremalnym warunkom, takim jak duża długość trasy, błoto śnieżne czy ulewa. Taka opona musi sprawdzać się w zakresie bardzo niskich, jak i szalenie wysokich temperatur.

Na razie jednak dzisiejsza technologia nie pozwala na stworzenie idealnej hybrydy między letnimi i zimowymi oponami. Mimo wszystko, nie oznacza to, że nie ma na rynku firm, które nie próbują sprostać wymaganiom klientów! Jednymi z takich producentów są: Michelin, Goodyear lub Nokian.

Potrzebujesz przeglądu? Przyjedź do nas! Kliknij

Gdzie dokonać wymiany opon?

Wymiany dokonujemy najlepiej w specjalistycznym warsztacie wulkanizacyjnym, gdyż przy zmianie opon lub kół dobrze jest dokonać ich wyważenia.

Obecnie, wiele warsztatów wulkanizacyjnych świadczy swoim klientom usługę przechowywania opon. Daje to im gwarancję, że klient wróci po sezonie. Dobrze jest więc mieć taki zaufany warsztat.

Jeśli macie miejsce w garażu i zdecydujecie przechować opony u siebie, to warto je oznaczyć kredą przed demontażem (tylne prawe/ lewe, przednie prawe/ lewe) i ułożyć w pozycji poziomej jedno na drugim.

Wymiana opon- ile kosztuje?

Jeśli chodzi o cenę, wymiana opon będzie różnić się w zależności od typu samochodu. W aucie terenowym, SUV-ie lub vanie, koszt wynosi ok. 60-100 zł przy kołach o średnicy 14-16 cali. Jednak, gdy średnica sięga od 17 do 20 cali, cena będzie się wahać pomiędzy 80-120 zł. Tyle zapłacisz w przypadku felg stalowych.

Wymiana felg aluminiowych będzie kosztować jednak więcej. W tym wypadku, cena podwyższy się do 80-105 zł, przy kołach o średnicy 14-16 cali. Kiedy średnica sięga 17-20 cali, to koszt takiej wymiany będzie już wynosić 100-140 zł.

Pamiętajmy, żeby zużyte opony utylizować, a nie wyrzucać! Dbajmy o środowisko!

Opublikowany wBezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *